top of page

KİLOMETRESİ İLE OYNANMIŞ ARAÇ SATIN ALAN KİŞİNİN HAKLARI

Güncelleme tarihi: 29 Eyl 2022Ülkemizde sıfır araç fiyatlarının aşırı yükselmesinden dolayı önceki yıllara göre ikinci el araçlara daha fazla bir talep oluşmuş durumdadır. Ancak ikinci el araç alım satımı oldukça riskli bir ticari faaliyettir. İşte kilometresi düşürülmüş araç alımı da bu ticaretlerden biridir. Her ne kadar ikinci el araç alınmadan önce gerekli araştırmalar yapıldığında aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediği tespit ediliyorsa da bazen gerekli tetkikler yapılmadan ikinci el araç alımı yapıldığında mağduriyetler oluşmaktadır.


Bu yazımızda kilometresi düşürülmüş araç aldığınızda haklarınız nelerdir? Böyle bir durumla karşılaştığınızda hak kaybınız oluşmaması için ilk olarak ne yapmanız gerekmektedir? Ayrıca uygulamada en sık karşılaşılan sorunlardan bahsedeceğiz.


KİLOMETRESİ DÜŞÜRÜLMÜŞ ARAÇ ALAN KİŞİNİN İLK ÖNCE NE YAPMASI GEREKİR?

Böyle bir durumla karşılasan alıcının ilk önce yapması gereken, durumu derhal kilometresi düşürülmüş aracı satın aldığı kişiye bildirmesi gerekmektedir. Satıcının zararı gidermemesi durumunda ise beklemeden hukuk mahkemelerinde dava açılması gerekmektedir.

Kilometresi düşürülmüş otomobilin satılması durumunda somut olayın özelliklerine göre satıcının iki tür sorumluluğu söz konusu olur:


1-)6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu ve 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümleri uyarınca ayıptan hukuki sorumluluk

2-)5237 sayılı Türk Ceza Kanunu hükümleri uyarınca dolandırıcılık suçundan cezai sorumluluk


ARACIN KİLOMETRESİNİN KİM TARAFINDAN DÜŞÜRÜLDÜĞÜ ÖNEMLİ MİDİR?

Tazminat davası açısından kilometreyi kimin düşürdüğü önemli değildir. Ayrıca satıcının aracın kilometresinin düşürülmüş olduğunu bilmesine gerek yoktur. Zamanaşımı süresi içerisinde aracı alıcıya satan kimse, alıcıya karşı sorumludur ve tazminat davası o kişiye karşı açılır.


NE KADAR SÜREDE DAVA AÇILABİLİR?

Kilometresi düşürülmüş araç satın alan alıcıların, satıcıya karşı dava açma süresi Türk Borçlar Kanunu 231. Maddesine göre aracın alıcıya devrinden itibaren 2 yıldır. Ancak satıcının ağır kusuru söz konusu ise, örneğin satıcı satılan malın ayıplı olduğunu alıcıdan hile ile gizlemişse zamanaşımı süresi işlemez. Bu ve benzer durumlarda her halükarda 10 yıl içerisinde dava açılabilir.


KİLOMETRESİ DÜŞÜRÜLMÜŞ ARAÇ ALAN KİŞİNİN HAKLARI NELERDİR?

Kilometresi düşürülmüş araç satın alan kişi, aracı satın aldığı kişiye karşı satış bedelinin iade edilerek sözleşmeden dönülmesini, satış bedelinden indirim yapılmasını veya satılanın ayıpsız olanı ile değiştirilmesini talep edebilir.


Sözleşmeden Dönme: Kilometresi düşürülmüş aracı alan kişi, aracı iade etmeye hazır olduğunu bildirerek ödediği bedeli talep edebilir. Bedeli almadan aracı iade etme yükümlülüğü altında değildir. Burada belirli şartlar altında söz konusu bedele faiz işlemesi de söz konusu olacaktır.


Ayıpsız Misli ile Değişim: Ayıp halinde alıcının seçimlik haklarından birisi de ayıpsız misli ile değişimdir. Ancak ikinci el araç satışında bunun uygulaması çok kısıtlıdır ve neredeyse mümkün değildir. Çünkü her ikinci el araç birbirinden farklı özellik göstermektedir.


Bedelde İndirim: Uygulamada en çok başvurulan imkanlardan birisi budur. Genellikle araç km düşürme olayında alıcılar ya sözleşmeden dönme yahut ayıp oranında bedelde indirim talep etmektedir. Burada bilirkişi incelemesi yapılır ve araç km düşürme olayının bedele ne kadar etki edeceği tespit edilir. Sonuç itibariyle kişiye o kadar alacak hakkı doğar.


DAVA AÇAN ALICI NE KADAR TAZMİNAT ALABİLİR?

Araca sahip olmaya devam edip bedelde ayıp oranında indirim talep etme veya aracı iade edip bedelini iade alma haklarında bir hesaplama yapılacaktır. Burada hesaplama o dönemin araç piyasa ederi, ayıp oranı, vs. gibi ihtimaller gözetilerek bilirkişi tarafından yapılacaktır.


Bunun ne kadar olacağı tamamen somut olayın özelliklerine bağlıdır. Bu konuda net bir belirleme yapabilmek adına avukat yardımı alınarak gerekli sürecin başlatılması gerekir. Burada genellikle aracın ayıpsız halinin değeri ve ayıplı iken ki halinin piyasa değeri hesaplanarak aradaki farka belirli eklemelerin yapılması şeklinde olur. Tarafların kendi arasında belirlediği bedelden bağımsız bir tespit yapılır.


HUKUK BÜROMUZ ANKARA İLİNDE HİZMET VERMEKTE OLUP, ARAÇ KİLOMETRESİ DÜŞÜRME DAVALARINDA UZMAN AVUKAT KADROSU İLE HİZMET VERMEKTEDİR. HAK KAYBINA UĞRAMAMAK VE HUKUKİ YARDIM ALMAK İÇİN BİZİMLE İLETİŞİM KURABİLİRSİNİZ.

Comments


bottom of page